„Życie jest łatwe, kiedy masz zamknięte oczy i nie rozumiesz niczego, co widzisz…”

John Lennon

Zapraszam na warsztat „Techniki transowe w terapii i  autoterapii”.  Zostały jeszcze 4 miejsca. Termin: 10-11 czerwca 2017.

Szczegóły: http://powrotdozdrowia.pl/szkolenia-dla-wszystkich/techniki-transowe-w-terapii-i-autoterapii.html

Nowość!

Zapraszam na dyskusyjne spotkania grupowe, na których dzielę się bieżącą wiadomościami dotyczącymi nowych badań z zakresu psychologii zdrowia, ciekawych szkoleń, książek, które warto przeczytać. Zawsze w pierwszy wtorek miesiąca w godz. 18.00-20.00, obowiązują zapisy 604/581-582 (może być sms).

Fragment mojej książki „Terapia duszy, jak przywrócić jej związek z ciałem”,  która ukaże się w lutym 2017

Podstawowe zalecenia

„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”

Albert Schweitzer

Program trybu życia zdrowych, pełnych i świadomych ludzi według prof. Candace B. Pert

Dotychczasowy paradygmat utrzymywał, że podstawą zdrowia jest zajmowanie się fizycznymi aspektami ciała, i ignorował ludzki świat emocji i ducha. W świetle badań nad emocjami i siecią psychosomatyczną widać, że emocje są kluczowym elementem dbania o zdrowie. Profesor Pert mówi, że nawiązując kontakt ze swoimi emocjami, uzyskujemy dostęp do uzdrawiającej mądrości, która jest naturalnym prawem biologicznym każdego z nas.

Od czego powinniśmy zacząć?

Od przyjęcia wszystkich naszych uczuć. Mamy tendencję do odpychania, wypierania, unikania takich uczuć, które są nieprzyjemne (złość, gniew, lęk) czy niepoprawne społecznie (nienawiść). Te emocje nie rozpływają się w przestrzeni, tylko jeśli są niewyrażone, nieujawnione, nieprzyjęte, tkwią w naszym ciele, a w konsekwencji nas niszczą. Te uczucia są częścią nas, wiele o nas mówią, nawet nam pomagają. Złość sprawia, że potrafimy określać granice, odczucie żalu pozwala nam pogodzić się ze stratą, lęk chroni nas przed niebezpieczeństwem. Gdy je przyjmiemy, zaakceptujemy i uwolnimy, przestaną być toksyczne. Natomiast tłumione mogą gwałtownie wybuchnąć. Uczucia nie są „dobre” ani „złe”, po prostu są.

Stawanie się świadomym

Większość wyborów dotyczących trybu życia obejmuje rzeczy, które robimy lub których nie robimy. Pert skupia się na istnieniu, nie na robieniu rzeczy. Wychodzi z podstawowego założenia, że jesteśmy istotami ludzkimi, a nie jak mówi — robieniami ludzkimi. To świadomość doświadczeń psychicznych, emocjonalnych, fizycznych. Im bardziej jesteśmy świadomi, tym bardziej możemy wsłuchiwać się w rozmowę układu umysł – ciało, który zawiaduje oddychaniem, odpornością, bólem, przepływem krwi, trawieniem. Pracując z wykorzystaniem wizualizacji, możemy wpłynąć na uwolnienie niektórych związków biochemicznych, tym samym wpłynąć na molekuły emocji. Na przykład możemy myślami wywołać wyrzut endorfin, które wpływają na samopoczucie.

Uzyskiwanie dostępu do własnej sieci psychosomatycznej

Kora czołowa to część mózgu odpowiedzialna za wyższe funkcje poznawcze, takie jak planowanie przyszłości, podejmowanie decyzji, formułowanie intencji zmiany. To właśnie kora czołowa sprawia, że jesteśmy ludźmi. Jest ona zależna od swobodnego przepływu emocji przez sieć psychosomatyczną. Aby wszystko przebiegało prawidłowo, musi być właściwie odżywiona. Mózg żywi się glukozą przenoszoną przez krew, z kolei przepływ krwi jest regulowany przez peptydy emocji. Gdy człowieka ogarnia wściekłość, staje się czerwony, gdy słyszy wstrząsające wieści, staje się blady. Jeżeli emocje są wyparte czy zablokowane, przepływ krwi może być chronicznie ograniczony, tym samym pozbawia korę czołową wystarczającej ilości pożywienia. W konsekwencji Twoja zdolność podejmowania decyzji, aby wpłynąć na fizjologię lub zachowanie, jest niewystarczająca, stajesz w miejscu, korzystasz z nieaktualnej, starej bazy danych (np. Twoje reakcje emocjonalne mogą być dziecięce).

Candace Pert jest zdania, że należy wykorzystywać wiadomości płynące ze snów. Gdy śnimy, różne części układu psychosomatycznego wymieniają się informacjami. Dochodzi do zmian, a do układu wylewają się peptydy i wiążą się z receptorami, aby utrzymać homeostazę. Informacje przedostają się do świadomości, a ponieważ są to związki biochemiczne, sen ma i treść, i uczucia.

Możemy zapisywać sny, aby później wykorzystać wieści z nich płynące, dopasować do naszej historii życia oraz wykorzystać archetypy. Uczucie jest kluczem. Co odczuwałem? Lęk? Przyjemność? Euforię?

Nawiązywanie kontaktu z ciałem

Skóra, rdzeń kręgowy, narządy są węzłowymi punktami wejścia do sieci psychosomatycznej. Metody pracy z ciałem np. Lowena, technika centrowania układu umysł – ciało, kręgowa analiza sieci Epsteina, masaże i wiele innych metod pracy z ciałem wykorzystujących ruch i dotyk — wszystko to służy także do uzdrowienia emocji.

Ale wiele ze sposobów pracy z ciałem dostępne jest nam na co dzień; gdy czujesz się smutny, idź na spacer, gdy niespokojny, pobiegaj, daj się przytulić. Umysł i uczucia są w Twoim ciele, stanowią Twoje somatyczne doświadczenie, to w nim są uzdrawiane.

Redukcja stresu

Profesor Pert uważa, że najbardziej skuteczna redukcja stresu następuje w czasie medytacji. Medytacja, poza świadomą uwagą, pozwala na uwolnienie emocji, które są zablokowane, osłabiając zdrowy przepływ związków biochemicznych między ciałem a umysłem. Dla niektórych osób medytacja stanowi bezpośrednie połączenie ze światem duchowym, dla innych jest wyciszeniem umysłu i głębokim relaksem.

Półgodzinna medytacja redukuje stres tak samo jak półgodzinny bieg.

Pert podkreśla, jak ważna jest szczerość z samym sobą. Emocje poprzez układ psychosomatyczny wprowadzają do ciała zamiar, który w konsekwencji uruchamia zachowanie. Na przykład masz intencję znalezienia lekarstwa na swoją chorobę. Wtedy każdy układ w Twoim ciele staje się tą intencją i zrobi to, co jest celem. Przykładowo masz apetyt na białka i wtedy Twój układ trawienny bardziej się mobilizuje, aby produkować więcej enzymów do maksymalnego wchłaniania białka.

Jeżeli jednak myślę co innego, robię co innego, nie mam jasności co do własnych intencji, wtedy moja integralność fizjologicznie zostanie zmieniona, a nawet dojdzie do zaburzenia sieci psychosomatycznej i do dodatkowego stresu.

Gdy zbadano ofiary przeżyć traumatycznych, okazało się, że pisanie o tych doświadczeniach powoduje zmiany fizjologiczne wraz ze wzmożeniem aktywności układu immunologicznego.

I wreszcie, aby czuć się lepiej i zdrowiej baw się, wróć do radosnych, dziecięcych igraszek i wygłupów.

Ćwiczenia fizyczne

Profesor Pert jest zdania, że spojrzenie na siebie jako na osobę z naładowanym emocjami układem informatycznym zmienia podejście do aktywności fizycznej. Motywacja jest zupełnie inna, niż gdy myślimy o zmniejszeniu wagi i poprawie sylwetki. Gdy dołączymy muzykę (np. w słuchawkach), zwiększa się przyjemność, bo muzyka pomaga rozluźnić zablokowane emocje i ułatwia nawiązanie kontaktu z ciałem. W ćwiczeniach fizycznych chodzi głównie o mobilizowanie serca do szybszej i wydajniejszej pracy, co sprawia, że zwiększa się przepływ krwi, lepiej odżywiając i oczyszczając mózg i pozostałe narządy.

Mądre odżywianie

Dieta jest kolejnym obszarem życia, które można zmienić w świetle naszego rozumienia emocji. Jedzenie jest bardzo emocjonalnym wydarzeniem (jest w wysokim stopniu regulowane przez neuropeptydy, a przez to kierowane emocjonalnie, emocje bólu lub przyjemności sygnalizują, czy powinniśmy się zbliżyć, czy oddalić). Ludzkie jelita cienkie i grube zawierają neuropeptydy i receptory, każdy z nich wysyła informacje obciążone treścią emocjonalną. Peptydy wydzielane przez trzustkę niosą informację o głodzie lub sytości. Czy jednak bierzemy to pod uwagę? Jedzenie często służy do zmiany w samopoczuciu. Czy będziemy w stanie ją usłyszeć, gdy nasze emocje są wyparte?

Twój organizm wie, co Ci jest potrzebne, ale musisz być gotowy, aby to usłyszeć i właściwie zinterpretować. Na przykład masz ochotę na hamburgera, co może znaczyć, że potrzebujesz białka, które znajdziesz w mięsie lub soi.

Emocje związane z jedzeniem to otoczenie i ludzie. Także myśli, z którymi zasiadasz do stołu; jeżeli jesteś zestresowany, odłóż posiłek na później.

Profesor Pert uważa też, że spożywanie cukru (w różnej postaci) jest analogiczne do wstrzyknięcia sobie heroiny. Cukier jak narkotyk zalewa receptory i je znieczula.

Unikaj nadużywania różnych substancji

Mówimy o cukrze, alkoholu, tytoniu, marihuanie, kokainie i in. Wszystkie mogą zakłócać naturalny przepływ Twoich peptydów zapewniających dobry nastrój.

Ludzie sięgają po takie substancje z powodu emocji, które nie zostały uzdrowione, uwolnione i zintegrowane albo człowiek odciął się od ich odczuwania. Trauma i stres tkwiące na poziomie receptorów blokują ścieżki nerwowe i zaburzają przepływ substancji informacyjnych, tworząc zakłócenia fizjologiczne, które odczuwamy jako smutek, lęk, frustrację, złość.

Sięgnięcie po „uzdrawiacza” ma przynieść ulgę. Przynosi ją na chwilę, a nieuzdrowione emocje blokują się nadal.

 

Alicja

Back to top