„Życie jest łatwe, kiedy masz zamknięte oczy i nie rozumiesz niczego, co widzisz…”

John Lennon

„Niech jedzenie będzie twoim lekarstwem”. Hipokrates

Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy głównie:

schorzenia układu oddechowego, schorzenia układu krążenia, uczulenia, nowotwory, AIDS, chorobę Alzheimera, „zespoły ucieczki” (narkomanię, lekomanię, alkoholizm, ostre zaburzenia psychiczne).

Do rozwoju chorób cywilizacyjnych przyczyniają się jej zdobycze. Zamiast przejść kilka kilometrów do pracy wsiadamy w samochód niemalże na klatce schodowej, zamiast ugotować pełnowartościową zupę z warzyw kupujemy chiński instant, zamiast dotlenić się w lesie spędzamy czas bez ruchu przed telewizorem...długo można wymieniać nasze grzechy. I oczywiście życie w stresie, napięciu nerwowym, w skażonym środowisku, hałasie.

Żyjąc w taki sposób pozbawiamy nasz organizm naturalnych mechanizmów obronnych
Skutkiem czego jest podatność na alergię już małych dzieci, zawały serca dotykające 30-latków, coraz więcej depresji i zaburzeń psychicznych.

Młodzi z zawałem serca

„Coraz częściej do klinik trafiają bardzo młode osoby z zawałami serca” – ostrzega prof. Jan Goch, szef kliniki kardiologii w szpitalu im. Sterlinga w Łodzi. „W ostatnich dniach przyjęliśmy dwie bardzo młode osoby z ostrym zespołem wieńcowym. Jedna z nich miała 33 lata, druga zaledwie 25” – dodaje profesor.

Na nadciśnienie tętnicze inaczej hipertensja choruje 8,5 mln. tj. 1/3 Polaków a 9 mln. jest nim zagrożonych czyli kolejne 30%. W/g WHO ciśnienie powyżej 150/90 mm Hg to wartości uznane za graniczne.
Choroba nadciśnieniowa – jak wcześniej pisałam- to w90% schorzenie samoistne. To wynik stresu, negatywnych emocji i innych czynników natury psychicznej ! W jej rozwoju pierwszoplanową rolę odgrywają czynniki związane z nerwowym, konfliktowym życiem we współczesnym świecie. To w ich wyniku układ nerwowy i ośrodkowy produkują adrenalinę i noradrenalinę , które podwyższają ciśnienie krwi. Choroba rozwija się powoli. Bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szum w uszach. Nadciśnienie tętnicze, które trwa od lat powoduje zmiany miażdżycowe w tętnicach, prowadzi do przerostu serca i do niewydolności mięśnia sercowego. Groźnym powikłaniem jest udar mózgowy i zawał serca.

U chorych na nadciśnienie zawał występuje 5 razy częściej niż u pozostałych, wylewy 4 razy, problemy z sercem 5 razy częściej. Mogą pojawić się uszkodzenia nerek i ślepota.

Choruje jak Polak

Polacy są najbardziej chorym narodem w Unii Europejskiej! Aż 61,7 proc. mężczyzn i 62,5 proc. kobiet po 50 roku życia ocenia swój stan zdrowia jako zły.

Przyczyny (badania z 2001r.)

Palenie tytoniu , regularnie 10 mln rodaków.
Nadmierne spożycie alkoholu 9,2 %
Otyłość : 15,7 mln. ma nadwagę lub otyłość
Brak profilaktyki – 30% nigdy nie badało ciśnienia,
Podwyższony poziom cholesterolu stwierdzono u 60 do nawet 87% dorosłych Polaków;

1,7 miliona Polaków choruje na cukrzycę;
10% osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze, w ogóle nie podejmuje leczenia.

Częste stosowanie leków przeciwbólowych prowadzi do nadciśnienia

Mężczyźni, regularnie stosujący leki przeciwbólowe, mają większe ryzyko rozwoju choroby nadciśnieniowej – donoszą naukowcy na łamach styczniowego wydania czasopisma „Archives of Internal Medicine

Polska a Unia Europejska

Zagrożenie życia Polaków śmiercią z powodu chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia jest o ponad 80% większe niż w krajach Unii Europejskiej.

I trudno uwierzyć, że w bardzo wielu przypadkach zmiana sposobu odżywiania i nauka radzenia sobie ze stresem, szczególnie w pierwszej fazie choroby – jest w stanie ją cofnąć lub poprawić wyniki.

„Niektórzy pacjenci chcą być chorzy. Nie odmawiaj im tego.”

(„Lekarz doskonały” Clifton K.Meador,wyd. Sanmedica, Warszawa)

Zarządzanie projektami – harmonogram pracy zespołu: 1) radosne planowanie
2) chybione wykonanie
3) szukanie winnych

4) karanie niewinnych
5) nagradzanie tych, co nie brali udziału

Back to top