„Życie jest łatwe, kiedy masz zamknięte oczy i nie rozumiesz niczego, co widzisz…”

John Lennon

„Kiedy jesteś ciekawy, wtedy się uczysz. Kiedy jesteś w desperacji odkrywasz. Kiedy masz w sobie silne pragnienie, wtedy wszystko staje się możliwe. Kiedy chcesz użyć umysłu, aby rozszerzyć zrozumienie intelektualne, wtedy umknie to, co najważniejsze, bo Prawda jest poza koncepcjami”
Mooji, nauczyciel duchowy, „Nie przegap istoty rzeczy”

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

W moim życiu pojawiło się tyle aktywności zawodowej, że trudno znaleźć mi czas na teksty. Jednak tymczasem nie odpuszczam sobie i staram się, nawet mało regularnie dla Was pisać.

Przede wszystkim w przygotowaniu jest kolejna książka, na którą dałam sobie najwięcej czasu. Jest pokazem warsztatu pracy. Myślę, że zainteresuje ciekawwych tematu oraz terapeutów.

Ostatnio pojawiło się wiele informacji nt. treningu uważności. Zetknęłam się z nim studiując materiały dotyczące wykorzystywania technik transowych w leczeniu nowotworów i innych chorób przewlekłych. Ze świata medycyny największym ich propagatorem jest dr Jon Kabat-Zin, amerykański lekarz wykorzystujący trening uważności min. w Centrum Leczenia Raka w Nowym Jorku. W Polsce wyszła jego książka na ten temat „Gdziekolwiek jesteś bądź”.
Trening uważności ma wiele wspólnego z autohipnozą, medytacją, czy relaksacją. Wszystkie te techniki mają wspólne źródło.

My, ludzie Zachodu, uważający siebie za najbardziej cywilizowaną nację, jesteśmy skupieni na życiu przeszłością, albo przyszłością. W moim gabinecie widać to bardzo wyraźnie. Całymi latami przeżywa się coś, co uznajemy za porażki życiowe (a nie doświadczenie, czy lekcję) skupiając się na wyimaginowanych stratach poniesionych z tego powodu. „jakbym wyszła za niego za mąż, to miałabym szczęśliwe życie, a tak to wegetuję”. Skutkiem takiego podejścia jest 1/ przekonanie, że byłoby tak, jak się myśli (wróżenie z kart), 2/ takie myśli zmieniają stan emocjonalny, który jest nieprzyjemny i wywołuje stres, 3/ stres wpływa na kondycję układu immunologicznego i stan naszego umysłu, 4/ doprowadza w efekcie do życia „wtedy” i niemożności cieszenia się tym, co dzieje się „teraz”.

Skupienie się na życiu w przyszłości sprawia, że również nie żyjemy teraz: ...będę szczęśliwa, gdy poznam kogoś, ....gdy zrealizuję projekt, ...gdy zacznę zarabiać tyle a tyle...” I znów odkładanie cieszenia się tym, co mam rodzi podobne konsekwencje. To brak odczuwania radości czy szczęścia, stres lub co najmniej frustracja w oczekiwaniu na to coś, co magicznie zmieni nasze życie. A tutaj nie ma magii. Życie toczy się minuta po minucie i badania mówią, że gdy pojawia się to, na co czekaliśmy stawiamy przed sobą kolejną poprzeczkę, ... gdy. Tym samym przeżywamy życie czekając; chociaż nie, bo okazuje się, że na emeryturze potrafimy się cieszyć. Oczywiście wtedy, gdy w miarę dopisuje zdrowie, oraz gdy mamy zaspokojone podstawowe potrzeby, a jedno i drugie może być u nas towarem deficytowym.

Dr Kabat-Zinn nadał swojej książce podtytuł „przewodnik uważnego życia”. Liczy się, to co robisz w tej chwili, ta właśnie chwila, a nie ta, która będzie za minutę, godzinę, jutro, za rok. Jesteśmy tu i teraz, teraz odbieramy tę chwilę, teraz odczuwamy, co się dzieje. Autor uważa, że podejście przeszłości i przyszłości jest zagubieniem i utratą kontaktu z samym sobą. Wtedy działamy mechanicznie zrywając więź z naszym najgłębszym Ja, tracąc sposobność uczenia się i rozwoju. Ten brak uważnego życia może wypełnić nam jego całość.

Buddyści nazywają ten stan śnieniem, ignorancją i nieuważnością. Medytacja, autohipnoza czy relaksacja prowadzi do obudzenia się i świadomości obecnej chwili.
Medytacja pozwoli Ci dostrzec, że twoje życie rozwija się, że ma kierunek, a to, co się dzieje teraz wpływa na to, co stanie się później. Więc poprzez uważność uzyskujesz pełniejszy kontakt ze światem wokół i uświadamiasz sobie własną postawę, która jest związana z twoją istotą, drogą duszy i serca.

Uważność możesz osiągnąć także poprzez skupienie na codziennych czynnościach. Czy sprzątasz, kierujesz samochodem, czy bierzesz kąpiel – bądź tu i teraz, oddychaj i pozwól płynąć tej rzece własnego życia.
Polecam ciekawą audycję na ten temat : https://www.youtube.com/watch?v=QuG4MgkWQrI 

Alicja

Back to top