„Życie jest łatwe, kiedy masz zamknięte oczy i nie rozumiesz niczego, co widzisz…”

John Lennon

„Bardzo wielu ludzi, uważa, że myślą, kiedy tymczasem zamieniają jedne uprzedzenia na drugie”

William James

Twoja energia idzie za twoją uwagą. To na czym się skupiasz rozwija się, może to twoja fobia społeczna, może depresja, może jakaś choroba. To na czym się skupiasz spaja neurony, bo taka jest zasada układu nerwowego.

Gdy przez cały poranek myślisz, że wyjście na ulicę, a nie daj Boże wejście do autobusu jest koszmarem, spocisz się, zemdlejesz, zwariujesz i umrzesz – uzyskasz dokładnie to, co wymyśliłeś, a fobia będzie miała się coraz lepiej. Gdy powoli i konsekwentnie zaczniesz zmieniać myśli zauważając swoje atuty, zobaczysz swój geniusz i kreatywność.

Jak tego dokonać?

Sprawdź swoje tendencje.

Jak wypowiadasz się o innych? Czy używasz sformułowań typu „jajogłowy, dupek, przygłup, nawiedzony” itp. ? Oceniając w ten sposób nie widzisz potencjału w tej osobie, wtedy wzmacniasz połączenia w mózgu oceniające innych ludzi negatywnie, a tym samym izolujesz się od nich, a być może oni mogliby przyczynić się do realizacji twoich marzeń.

Za każdym razem, gdy Twój mózg wkłada kogoś do szufladki, wyjmij go stamtąd.

Jądro migdałowate i twór siatkowaty najpierw błyskawicznie oceniają, a dopiero później się zastanawiają. Prowadzi to do pochopnego oceniania ludzi i pochopnych założeń na temat ich motywacji i intencji.

Pozostań ciekawy i zobacz ukryty potencjał w każdej osobie.

To pozwoli na aktywację obszarów mózgu skupionych na wartościach i one pobudzą cię do szanowania innych i rozwijania empatii.

Nieugięcie dokonuj sprzężenia w przód, a nie sprzężenia zwrotnego.

Skupienie się na prawdziwej czy domniemanej obrazie sprawia, że się cofasz i nie idziesz naprzód, hamuje uczenie się i rozwój. Także chwilowa satysfakcja, z tego, że komuś dokopałeś i poczułeś się lepiej pobudza i u ciebie i u drugiej osoby niewłaściwe neurony. Ważna jest przyszłość, to na nią chcesz wpłynąć.

Znaj maksymalną częstotliwość wyrażania uznania.

Mark Twain: Mogę przeżyć miesiąc na dobrym komplemencie”

Dostrzeż to, co inni mają dobrego. Gdy poczują się docenieni, jeżeli będziesz zauważał ich najdrobniejsze dokonania wtedy dostrzeżesz moc jedności i poprawią się twoje relacje.

Wyjdź z kolein nawyków twojego mózgu.

Często używane wzorce nie pozwalają ci przekroczyć granicy, poczuć wielkości i nieskończoności. Staraj się robić te same rzeczy inaczej niż do tej pory.

Największych wynalazków dokonują ci, którzy nie wiedzą, że „to jest niemożliwe”.
Nasz instynkt mówi o współpracy, ale rzeczywistość w zakładzie pracy przypinając etykietkę A, B lub C sprawia,

że grupy ludzi się zamykają. Ci z A bardzo pilnują, aby nikt „gorszy” do nich nie dołączył. Więc mnożą się szufladki, a w nich tłok coraz większy.

Którą pigułkę wybierasz?

Cass Sunstein, wykładowca prawa z University of Chicago zauważył, że media podsuwają nam informacje, które mieszczą się w naszych przekonaniach. Słyszymy to, z czym się zgadzamy, bo nasze mózgi najbardziej lubią to, co znają.

W filmie Matrix główny bohater dostaje do wyboru dwie pigułki. Niebieska pozwala mu żyć nadal w znanym i wygodnym matrixie, a czerwona pozwala dostrzec więcej świata i dokonywać własnych wyborów – ze wszystkimi konsekwencjami; radością i frustracją.

Zapomnij o tym autobusie.

W biznesie jest takie powiedzenie: „zabrać ze sobą w podróż właściwych ludzi do autobusu”.

Niezależnie kim jesteś i czego pragniesz masz własne obrazy. Widzisz siebie na wózku inwalidzkim, na czele rady nadzorczej, jako bezdomnego na ulicy lub jako turystę na V Alei w Nowym Yorku robiącego zakupy. To nie musi być autobus tylko super szybki odrzutowiec, to nie muszą być „właściwi” ludzie, których będziesz długo szukał. Podczas tego szukania ci „niewłaściwi” skuterem, na pieszo, ferrari – objadą cię dookoła testując nowe rozwiązania i robiąc to, co niemożliwe.

Zejdź innym z drogi.

Zadaj bliskim i dalszym w rodzinie, w pracy pytanie: Czy jest coś takiego, nawet małego, co robię i staje to na drodze twoim planom, marzeniom, szczęściu?

Robert K. Cooper (uczony i doradca) był zaskoczony, gdy słyszał odpowiedzi. Ile razy jego uczynki sabotowały czyjś postęp, a często także jego własny. Później możesz odwrócić pytanie i inni mogą je zadać tobie.

Można się dowiedzieć o sobie nieprawdopodobnych rzeczy.

Zrób sobie test zapachów.

Badania pokazały, że u ludzi, gdy są potraktowani niesprawiedliwie uaktywnia się ten sam obszar mózgu, co przy smrodzie skunksa. Wpływa to na procesy myślowe, w których automatem ludzie mówią na wszystko „nie”.

Więc bądź ciekawy, otwarty na odmienne poglądy i perspektywy, żyj zgodnie z tym, w co wierzysz i odpowiadaj za siebie samego.

Ileż razy rodzice, nauczyciele, szefowie, partnerzy, a głównie ty sam skupiasz się na tym, co mniej wyszło, nie widząc potencjału, który w tobie tkwi.

Często cytowana jest historia nauczycielki, która dostała klasę uczniów wybranych z najlepszych. Klasa była celująca w wielu dziedzinach, z największymi sukcesami. Po roku okazało się, że to zwyczajni uczniowie, tacy jak w innych klasach. Przekonanie nauczycielki, że ma do czynienia z wyjątkową grupą sprawiło, że ci uczniowie stali się wyjątkowi.

Alicja
Czteroletni siostrzeniec pyta się mamy podczas kąpieli wskazując swoje jajka; Mamo to mózgi ?
Mama śmiejąc się odpowiada ;
Nie jeszcze nie !

Back to top