„Życie jest łatwe, kiedy masz zamknięte oczy i nie rozumiesz niczego, co widzisz…”

John Lennon

Życzę nam wszystkim, aby marzenia się spełniały, choroby omijały, pieniądze się w cudowny sposób rozmnażały, ale przede wszystkim życzę miłości i ciepła.

Alicja Grzesiak




Emocje okiem chińskiego lekarza

Jestem po lekturze książki Barbary Temelie „Odżywianie według pięciu przemian”. Autorka jest polską dietetyczką, od lat mieszkającą w Monachium i pracuje w wielu krajach europejskich. Propaguje odżywianie wg powszechnej w Chnach metody pięciu przemian. Skupię się na aspekcie psychologicznym i związku zmian w świecie przyrody z  emocjami.
Człowiek jest częścią tego świata  i tak jak on podlega przemianom.

Przemiana drzewa, w przyrodzie wiosna.
Narządy należące do przemiany drzewa to wątroba i pęcherzyk żółciowy. Wątroba kontroluje wzrok, napięcie mięśniowe, ścięgna i paznokcie.  Sprawuje nadzór nad ilością i jakością krwi. Chiński lekarz zajmując się wzrokiem leczy także wątrobę, ale idzie dalej szukając u pacjenta wpływu stresu czy gniewu.
W sferze duchowo-uczuciowej rozluźnienie wątroby przejawia się w spontaniczności, kreatywności, tolerancji, talencie organizacyjnym.  Wątroba lubi swobodę i nie znosi nacisku.
Faza drzewa to rośnięcie, więc w tej fazie przebywają niemowlęta i dzieci.  Gdy dziecko znajduje się pod presją lub bliscy mają wobec niego nadmierne oczekiwania, jego wątroba jest ciągle napięta. To może prowadzić do początku zaburzeń nerwicowych. I już jako człowiek dorosły, mając niewielką swobodę działania reaguje drażliwością, złością i gniewem na wszystkich, którzy chcą go ograniczać lub zbytnio się zbliżyć. Wyładowując gniew i agresję na zewnątrz, próbuje zbudować sobie wewnętrzną przestrzeń, której mu brakuje. Brak dystansu do siebie sprawia, że nie widzi, że przyczyna jego gniewu tkwi w nim, w braku umiejętności stwarzania sobie przestrzeni potrzebnej do własnego rozwoju.
Tępy upór, sztywność, ograniczenie, nietolerancja, umiejętność psucia zabawy, towarzyszą  fizycznemu napięciu i zesztywnieniu. Wątroba użycza fantazji i wypełnia treścią wizję życia, zaś pęcherzyk żółciowy siłą przebicia i odwagą potrzebną do przekształcenia wszystkiego w plany, które urzeczywistniamy w przemianie ziemi. Typowym stanem jest wewnętrzne napięcie i niezdolność do podejmowania decyzji. Własny rozwój, gotowość do realizacji planów i marzeń jest właściwym lekarstwem.


Przemiana ognia, w przyrodzie środek lata.
Przemiana ognia to młodość, nowe doznania, ciekawość, uczenie się. Głowa jest w gwiazdach, nogi stoją na ziemi, człowiek łączy górę i dół.
Do przemiany ognia należy serce i jelito cienkie. Serce według Chińczyków to cesarz narządów, gdyż rejestruje wszelkie zakłócenia i objawia je na języku. Stąd w medycynie chińskiej tak ważna jest diagnoza z języka.
Serce jest siedzibą ducha, miłości, współczucia, mądrości. Otwartość i szczere zainteresowanie ludźmi dają radość i uczucie wewnętrznego bogactwa, którymi pragniesz się dzielić. Radość, śmiech, zdolność do zachowania pogody ducha wzmacniają serce. Natomiast ci, którzy wszystko krytykują i szukają błędów je osłabiają. Zmień punkt widzenia traktując zdarzenia jako wyzwania, które dają doświadczenie, siłę i możliwość rozwoju. W przemianie ognia niesłychanie ważny jest czas. Czas, aby dostrzegać, co niedostrzegalne, przeżywać, co niewidoczne, po prostu dać sobie czas. Choroby pojawiające się w wyniku braku czasu i ciepłych uczuć to choroby serca, pęcherza, wrzody jelita cienkiego, problemy ze snem i stany lękowe. Pomocne są ćwiczenia tai czi i czi gong, wywodzące się z filozofii taoistycznej.

Przemiana ziemi, w przyrodzie późne lato.
Ziemia to wiek średni, dojrzałość, stabilizacja. Do przemiany ziemi należy trzustka i żołądek. Śledziona ma funkcję kontrolną wobec mięśni i tkanek. Żołądek to najsilniejszy narząd.  Wytrzymuje nawet „zdrowe, europejskie odżywianie”, czyli produkty mleczne, za dużo surowych warzyw i zbóż, duże ilości owoców południowych, głodówki i kanapki. Chińczycy unikają cukru, produktów przemysłowych (słodkich napojów, wędlin, konserw, sosów, zup, chleba, białej mąki).
Po jednej stronie stoją osoby stąpające mocno po ziemi, odpowiedzialne, radzące sobie w życiu, po drugiej stronie, gdy brakuje połączenia z ziemią - fruwają fantaści, twórcy, ale trudno im realizować plany.
Ludzie z problemami z tej sfery to ci, którzy mielą w kółko to samo, rozpamiętują, martwią się, wyobrażają sobie najgorsze scenariusze. Wewnętrzną równowagę pozwalają odnaleźć ćwiczenia medytacyjne. Pewien chiński jogin po 20 latach medytacji powiedział: „Nareszcie umysł siedzi tam, gdzie tyłek”.

Przemiana metalu, w przyrodzie jesień.
Ludzie o silnym elemencie metalu mają w sobie ufność i zaufanie do życia Cechują się siłą przebicia, sprawiedliwością, jasnym umysłem jednocześnie mając w sobie dużo współczucia.
Płuca i jelito grube to narządy ziemi. Płuca kontrolują skórę. Chińczycy uważają, że płuca wytwarzają energię ochronną przed wypadkami, konfliktami, substancjami chemicznymi i promieniowaniem.
Płuca i serce są siedzibą ducha i ich stan pozostaje w bliskim związku z psychiką. Wszelkie nieszczęścia, które się nam przydarzają biorą się z negatywnych wrażeń w umyśle, będących zapisem szkodliwych myśli, słów i czynów skierowanych przeciwko sobie lub innym. Rezultatem tego jest słaba energia ochronna  i bolesne doświadczenia.  Pozytywne wrażenia zaś przyczyniają się do bogactwa wewnętrznego i zewnętrznego.
Zauważmy, że w medycynie europejskiej wiele chorób jelita grubego i płuc uznawanych jest za choroby psychosomatyczne. Gdy dziecko dorasta w poczuciu bezpieczeństwa i miłości, nie tylko ma warunki konieczne do prawidłowego rozwoju, ale także zapas na przyszłość: ufność wobec życia i wiarę we własne możliwości. Dzięki temu uzyskuje zdolność do emocjonalnej i umysłowej otwartości, co będzie procentować w nawiązywaniu pozytywnych kontaktów z ludźmi i w duchowym rozwoju.
Cierpienie, którego doświadcza dziecko nie mające zaspokojonych podstawowych potrzeb, powoduje napięcie mięśni tworzące ochronny pancerz oraz stagnację lub pustkę w życiu. Zrozumienie prawdziwej natury przestrzeni to doświadczanie, że umysł nie ma granic. Część ludzi nie tylko stawia sobie ogromne ograniczenia, ale również żyje w niepewności i lęku. Taka osoba oddycha płytko, nie radzi sobie z agresją. Smutek osłabia płuca zaś zranienie wywołujące tłumiony gniew. Obie te emocje zakłócają funkcjonowanie metalu i mogą wywoływać choroby płuc i jelita grubego nawet u dzieci.
Pomocna jest zmiana diety.

Przemiana wody, w przyrodzie zima.
Przemiana wody dotyczy schyłku życia, człowieka mędrca, który poznał nietrwałość ziemskich rzeczy i ludzkiego istnienia. W chińskim malowidle są : wielkie góry, niebo, a na dole przycupnięta mała ludzka postać. Na tego typu obrazie europejskim widać wielkiego myśliwego, dalej mniejszego jelenia, w tle małe góry.
Im bardziej człowiek kieruje spojrzenie na zewnątrz, tym mniejszy wydaje mu się świat. Wielu ludzi ulega temu złudzeniu przez całe życie. Umysł jest jak oko; przygląda się życiu nie widząc siebie samego. Medytacja to patrzenie do wewnątrz. Celem jest zrozumienie, że patrzący, to na co patrzy  i sama czynność patrzenia są jednym. Oznacza to pozostawienie umysłu w jego naturalnym stanie, bez odrzucania i bez życzenia sobie czegokolwiek, aby urzeczywistnić własne, wewnętrzne bogactwo: współczucie i mądrość.  Symbolem przemiany pożądania i gniewu w mądrość jest kwiat lotosu, którego czyste piękno rozkwita tylko w błotnistej, mętnej wodzie.
Woda płynie zawsze w dół, jest wytrwała i potrafi drążyć skały, wybiera zawsze najłatwiejszą drogę.
Wytrzymałość, wytrwałość, nieustraszona postawa to aspekty przemiany wody. To zrozumienie, że jest w nas coś ponadczasowego, co nie ulega zniszczeniu.
Odwaga, zdecydowanie, sukcesy cechują ludzi o mocnych nerkach, bo żywioł wody to nerki i pęcherz moczowy. Nerki kontrolują kości, szpik, mózg, centralny system nerwowy, słuch, zęby, włosy.  Genotyp dziecka zależy od siły nerek rodziców, dlatego Chińczycy przygotowują się dwa lata na poczęcie dziecka. Gniew, złość, zawiść to uczucia osłabiające nerki. W problemach nerek występuje także strach oraz wrogie nastawienie do świata.
Psychologia znajduje zaburzenia emocjonalne w dzieciństwie, natomiast Chińczycy idą dalej i szukają ich także w poprzednich wcieleniach i karmie. Nerki kochają twarde życie. Potrzebują pewnej dawki napięcia. Najlepszym lekarstwem jest seksualne spełnienie, bliskość i czułość.
Życzę Wam więc harmonii we wszystkich przemianach.

Alicja

Back to top