„Życie jest łatwe, kiedy masz zamknięte oczy i nie rozumiesz niczego, co widzisz…”

John Lennon

Nowy Rok to czas postanowień i planowanych zmian w życiu. Zaplanuj i konsekwentnie działaj, a rezultaty przyjdą wcześniej, niż plany kolejnych zmian na 2012... Jeżeli zaś masz się świetnie to gratuluję i trzymaj tak dalej, nie trać czasu na dalsze czytanie.

Sprzątanie. Mamy tendencję do gromadzenia masy rzeczy, najczęściej niepotrzebnych. Prezenty, które niczemu nie służą, rzeczy, które były bardzo przecenione i szkoda było nie kupić, inne, które kupiliśmy w chwili słabości i nigdy nam się nie przydały, wiszące w szafie od lat ubrania, które mieliśmy na sobie ostatni raz 8 lat temu.
Popakuj w worki na śmieci i w worki, które przekażesz potrzebującym
Bądź jak huragan, a zobaczysz ile miejsca nagle przybędzie, jaka pojawi się przestrzeń. I jak ty poczujesz się wolny, mniej przytłoczony i otwarty na nowe doznania. Tłok wokół nas przyczynia się do tłoku w nas. Czystość, przestrzeń, otwarcie w świecie zewnętrznym sprawi, że przyciągniemy to samo do naszego wewnętrznego świata.

Przyzwyczajenia, rytuały i nałogi. Zrób inaczej niż zwykle, skup się na czynności, którą właśnie wykonujesz. Smakuj podczas jedzenia, będziesz wiedział, co jadłeś i czy było dobre (zamiast pamiętać kto wygrał ostatni mecz, którego wyniki czytasz w gazecie). Pozwól dzieciom pomalować ściany, a może nawet przyłącz się do nich, kto powiedział, że tylko gładkie, jednokolorowe są dopuszczalne? Dzieciaki będą zachwycone i warto dla tego błysku w oku to także zrobić. Nie musisz być poprawny i nosić zawsze skarpetek do pary. Możesz dziś włożyć jedną zieloną, drugą czerwoną, może niekoniecznie do pracy, abyś nie został wezwany na dywanik do szefa, ale na spotkanie z przyjaciółmi i owszem. Drink przed snem? A może pobieganie wokół bloku, wyjście z żoną, aby podziwiać księżyc w mroźną noc lub zielona herbata do łóżka.

Żyjesz z innymi ludźmi. Nawet jeżeli jesteś singlem. Zadzwoń do osoby, z którą dawno się nie kontaktowałeś, do kogoś kto ucieszy się, że zadzwoniłeś bez interesu, kto może czuć się samotny. Przypomnij sobie, jak ucieszył się Robinson gdy spotkał Piętaszka. Jesteśmy istotami społecznymi, chociaż czasem o tym zapominamy. Przypomnij sobie, skąd wzięła się ta butelka wina w twoim barku i wypij ją z tym, który ją przyniósł.

Jedzenie. Toż to ogromna przyjemność dostępna ludziom. Nie parówka na stacji benzynowej czy nieśmiertelny schabowy u mamusi, albo jeszcze gorzej, hamburger i mrożonki. Kup ser, a nie wyrób seropodobny, tabliczki czekoladopodobne już kiedyś przerabialiśmy, nie warto do nich wracać. Przyprawy wyhoduj w doniczce lub kup zielone i pachnące.

Poeksperymentuj w kuchni, możesz z chętnymi członkami rodziny lub z przyjaciółmi. Odrzuć stereotypy, co się z czym je, a co nie pasuje. Próbuj i smakuj. Zobacz jaka to frajda dla wszystkich uczestników, nie tylko dla ciebie. Zapisz, co wyszło i warto powtórzyć, co smakuje nie tylko tobie.

Złodzieje czasu. Ile masz kanałów w telewizji, ile funkcji ma twoja komórka, a może gg lub skype na Internecie? Jeszcze trochę a zapomnisz, że najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem, kiedy widzisz, że ma łzę w oku lub radość w sercu. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, o czym się mówi na świecie, a jak ograniczysz ten czas o połowę to i tak wystarczy, abyś był nieźle poinformowany.

Medytacja. Wydaje ci się to abstrakcyjne i nie dla ciebie? Prawdopodobnie patrzysz poprzez pryzmat schematów i ograniczeń. Medytacja to bycie z samym sobą, czas na przemyślenia i odłączenie od codziennych spraw. Może to być pobyt w klasztorze tybetańskim, ale również samotny spacer po zaśnieżonym lesie. Powędkuj, dawno tego nie robiłeś, a kiedyś to był ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, Pojedź na rowerze lub popłyń kajakiem.

Po takich doświadczeniach zmieni ci się spojrzenie na problemy, nabierzesz do nich i do siebie dystansu, ale również wyrówna ci sie ciśnienie i zacznie rytmicznie pracować serce.

Odśwież marzenia, zmień okoliczności. Pragnąłeś zawsze kota, ale najpierw rodzice się sprzeciwiali, później bałeś się dodatkowych obowiązków. Może nadszedł czas? Zmień ustawienie mebli lub kolor zasłon, zapal świeczki i włącz całkiem inną muzykę niż do tej pory. Chcesz się pobawić? Wróć do kolejki z lat dzieciństwa, szybkich samochodzików lub idź do sex-shopu. Zamiast golić się szybko maszynką przypomnij sobie rytuał z pianą i pędzlem do golenia.

Zdrowych, spokojnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy Alicja

Back to top