„Życie jest łatwe, kiedy masz zamknięte oczy i nie rozumiesz niczego, co widzisz…”

John Lennon

„Nawet jeśli znajdujesz się na właściwej drodze, zostaniesz przejechany, jeżeli będziesz tam tylko siedział”. Will Rogers

Mózg człowieka składa się z dwóch półkul: prawej i lewej. Obie półkule przetwarzają informacje niezależnie od siebie. Obie tworzą jeden umysł i uczestniczą we wszelkich funkcjach psychicznych. Mózg zawiera około biliona komórek nerwowych.

Niektórzy ludzie mają obie półkule rozwinięte jednakowo, u większości dominuje lewa (najczęściej u mężczyzn), prawa półkula dominuje u artystów.

LEWA – werbalna

analiza
logika
cyfry
słowa
kolejność
liniowość
zbiory
dosłowność
„widzi” fragmenty i detale

PRAWA twórcza

synteza
wyobraźnia
intuicja
poczucie rytmu poczucie przestrzeni kolory

muzykalność sen na jawie „widzi” całość

     

Dobrze przygotowane informacje powinny pobudzać do pracy obie półkule jednocześnie – np. podczas nauki. Czyli poruszający się obrazek i wykład nauczyciela (nie tylko wykład).

Przeciętny mózg posiada około 100 mld neuronów, przy czym każdy z nich łączy się średnio z 10 tys. (lub 200.000 jak mówią inne badania) z innymi.

Stany pracy mózgu

Nazwa beta alfa theta delta

Opis
stan normalnej aktywności
stan relaksacji
bardzo głębokie odprężenie, marzenia głęboki sen, letarg, otępienie

Typ świadomości zewnętrzna
wewnętrzna
podświadomość wewnętrzna nieświadomość wewnętrzna                      

Dlaczego stan pracy mózgu ma znaczenie podczas choroby?

Podczas codziennej aktywności jesteśmy w stanie beta, gdy nasza świadomość ma charakter zewnętrzny. Przed zaśnięciem, tuż po obudzeniu, podczas medytacji, głębokiej modlitwy i czasem bez powodu, gdy nasz mózg „wyłącza się” jesteśmy w stanie relaksu. To bardzo pożyteczny stan dla naszego organizmu. Odpręża się ciało i umysł. Znika napięcie mięśni, uspokaja się oddech i praca serca. Umysł „oczyszcza” się z czarnych myśli, lęków, bo jak lepiej czuje się ciało to i głowa (to działa w dwie strony). Ustaje produkcja szkodliwych hormonów adrenaliny i kortyzolu. To pozwala nabrać sił układowi immunologicznemu.

Gdy człowiek jest w stresie (co często ma miejsce w chorobie przewlekłej) stan relaksu jest osiągany zbyt rzadko. To utrudnia leczenie. Głęboki relaks możemy osiągać za pomocą ćwiczeń. W wielu miejscach możemy uzyskać opisy jak to zrobić, chociaż lepiej nauczyć się praktycznie na jakimś szkoleniu.
Nasze będzie w styczniu.
Widziałam obraz głowy medytującego mnicha na zdjęciu tomografu. Dosłownie było widać, jak powstają nowe ścieżki neuronowe między półkulami. Oczywiście pozostałe stany świadomości są także bardzo korzystne dla organizmu, ale trudniej je osiągnąć , to wyższa szkoła jazdy.

Cechą wszystkich ludzi jest poznawanie samych siebie i myślenie”

Heraklit

Co utrudnia życie chorego?

To często stres, którego przyczyną są irracjonalne przekonania, które zakodowały się w umyśle i nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Gdy pada diagnoza ciężkiej choroby pojawia się obraz ukochanej cioteczki, która na nią zmarła 20 lat temu i choroba była wałkowana przez wiele lat w rodzinie. Nie trudno zgadnąć jakie przyjdą myśli, nawet gdy padną argumenty o nowoczesnych lekach i terapiach. Jesteśmy mistrzami w stresowaniu samych siebie.. Następują zmiany w ciele, pojawia się lęk i inne szkodliwe emocje.
Pamiętacie badania Japończyków nt. zmartwień? Pokazały, że w 40% ludzie martwią się tym, co było (nie mamy już wpływu na to co się zdarzyło), w kolejnych 40% tym, co będzie, a faktycznie mamy prawo do zmartwień tylko w 8% , bo to się rzeczywiście sprawdzi i zdarzy. Ile marnotrawimy energii organizmu na rzeczy, na które nie mamy wpływu i nie wiemy czy się wydarzą...

Strach przed rakiem zabija

Onkofobia, czyli obawa przed chorobą nowotworową skutkująca odwlekaniem wizyty u lekarza, to jedna z przyczyn wciąż stosunkowo wysokiej w Polsce umieralności na różne postaci raka. Według śląskiego konsultanta ginekologii onkologicznej dr. Bogdana Michalskiego, kluczowymi problemami polskiej onkologii pozostają edukacja i organizacja. „Już małe dzieci powinny wiedzieć, że marchewka jest zdrowa, a chipsy mogą doprowadzić do nowotworu. To, że zachorujemy, w 80 proc. leży po naszej stronie” – mówi dr Michalski. Według śląskiego konsultanta ginekologii onkologicznej dr. Bogdana Michalskiego, kluczowymi problemami polskiej onkologii pozostają edukacja i organizacja. „Już małe dzieci powinny wiedzieć, że marchewka jest zdrowa, a chipsy mogą doprowadzić do nowotworu. To, że zachorujemy, w 80 proc. leży po naszej stronie” – zaznaczył Michalski.

Alicja

Lekarz do lekarza:
– Mam dziwny przypadek. Pacjent powinien już dawno zejść a on zdrowieje. Kolega:
– Tak... czasem medycyna jest bezsilna.

Back to top